DevSkiller keresleti és felvételi trendek – Bevezető
A programozói készségek, mint pl. a JavaScript, Python programozás, továbbra is a legkeresettebbek közé tartoznak a munkaerőpiacon; az Egyesült Államok munkaerő-statisztikai hivatala a programozói állások 25,6%-os növekedését jelzi előre csak az Egyesült Államokban az elkövetkezendő 10 évben.
Mivel ezen a területen egyre nagyobb a verseny, egyértelmű, hogy a versenyképességhez a toborzóknak és a munkaerőt felvevő vezetőknek részletes adatokra van szükségük a szoftverfejlesztők programozási készségeiről minden egyes betöltendő pozíció esetén.
A legfőbb célunk, hogy a programozó felvételéért felelős döntéshozók számára biztosítsuk a legjobb programozók felvételét elősegítő eszközöket és információkat. A programozás mint iparág iránti elkötelezettségünket mutatja, hogy idén már második éve tesszük közzé az összesített adatokat. Így össze is hasonlíthatod az idei adatokat a 2019-es adatokkal.
A beszámoló olvasása közben látni fogod, hogy egyes területeken nem történt sok változás, például a vállalatok ugyanazokat a programozói készségeket keresik. Más területeken azonban hatalmasak az eltérések tavalyhoz képest, például az Egyesült Államok nemzetközi programozói munkaerőpiaci pozíciójában. A jelenlegi ügyfélbázis felméréséhez az idei beszámoló nagyobb adathalmazra épült: 49 különböző ország vállalatai összesen 213 782 kódolási tesztet küldtek szét a fejlesztőknek 143 országba.
Az idei beszámolóban új témakörök is felbukkannak: melyek a legnépszerűbb technológiák a tech stackeken belül, a toborzók használnak-e eszközöket arra, hogy elkerüljék a tudatalatti részrehajlást a munkaerő-felvétel során; ezek mind azt szolgálják, hogy megfelelő információkkal rendelkezz a programozó felvételekor.
Jakub Kubrynski
DevSkiller, vezérigazgató
Első rész: A munkaerő-felvétellel és a programozói készségekkel kapcsolatos szakmai adatok
1. A JavaScript a legnépszerűbb programozói készség, amely a programozói interjúkban szerepel (40%)
A JavaScript a 2020-as év legkeresettebb programozói készsége. Ez is mutatja, hogy mennyire fontossá vált a frontend a szoftverfejlesztésben. A JavaScript után az SQL következik, az első öt helyet pedig a Java, a HTML/CSS és a .NET/C# teszi teljessé.
A DEVSKILLEREN TESZTELT 5 LEGFŐBB NYELV (A TESZTMEGHÍVÁSOK ALAPJÁN)
JavaScript: 40%
SQL: 33%
Java: 31,09%
HTML/CSS: 20%
.NET/C#: 12,89%
A százalékok összege azért több, mint 100%, mert egy interjún több technológia is előfordulhat.
Érdekes változás történt, hiszen a Java és a JavaScript helyet cserélt tavaly óta. Ez is mutatja, hogy bár a nagy backend csapatok továbbra is fontosak, sokkal nagyobb lett az igény arra, hogy a szoftverfejlesztők webalkalmazásokon dolgozzanak a nagy szerveroldali rendszerek helyett. Ez az eredmény egybecseng a Stack Overflow 2019. évi szoftverfejlesztői felmérésével, amelyből kiderült, hogy a JavaScript a legnépszerűbb nyelv a profi programozók körében.
Egy másik érdekes eredmény, hogy ezeket a programozói készségeket összességében a tesztek sokkal nagyobb százalékában használják, mint tavaly. Erről a 3. pontban bővebben szót ejtünk, de nagy vonalakban mutatja, hogy kevesebb vállalat keres nagyon speciális programozói készségeket. Ehelyett egyre többen szeretnének olyan szoftverfejlesztőket, akik egyéb készségekkel is rendelkeznek a választott technológiáik mellett. Például egy JavaScript-tesztben valószínűleg SQL és/vagy Java is előfordul.
2. A vállalatok 72%-a keres JavaScript-fejlesztőt
AZ 5 LEGFŐBB NYELV, AMELYET A LEGTÖBB VÁLLALAT KERES A PROGRAMOZÓI KÉSZSÉGEK KÖZÖTT
JavaScript 72%
SQL 55%
Java 53%
HTML/CSS 46%
.NET/C# 36%
Természetesen egy munkaadó több programnyelvet is kereshet.
2019-ben a vállalatok 72%-a keresett JavaScript-fejlesztőt. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok igénye nem változott a tavalyi év alatt. Apró változások történtek egy-egy tech stack népszerűségében, de az 5 legfontosabb készség megőrizte a tavalyi helyét. Néhány százalékkal több vállalat ellenőrzi a szoftverfejlesztők JavaScript-készségeit a tesztekben. Az SQL esetében a vállalatok száma 1%-kal nőtt 58%-ra, míg a Java 5%-ot ugrott 53%-ra. A HTML/CSS 46%-on maradt, a .NET/C# pedig 5%-ot veszítve 36%-ra csökkent.
Ez egyértelműen mutatja, hogy a JavaScript továbbra is nélkülözhetetlen mint a legfontosabb kliensoldali programozói készség, és ez a trend a nyílt forráskódú közösségben is megfigyelhető, hiszen a JavaScript áll az első helyen a GitHub The State of the Octoverse közösségének listáján is. Ugyanakkor a legfontosabb adatbázis-programozói készség az SQL maradt. A Java és a .NET/C# között megfigyelhető az adok-kapok. Mivel ezt a két technológiát hasonló problémák megoldásához használják, úgy tűnik, a vállalatok a Java felé mozdulnak el a .NET kárára. Azonban még így is sok vállalatnál nagyon népszerűek.
3. A legtöbb programozói interjúban felmérik a JavaScriptes készségeket a programozó fő szakterületétől függetlenül
A JavaScript eddig minden kategóriával szemben megszilárdította vezető helyét, ezért nem meglepő, hogy a más technológiákkal leggyakrabban együtt tesztelt nyelv a JavaScript.
Megvizsgáltuk az idén a leggyakrabban egy tesztben szereplő nyolc legfőbb nyelvet, és kiderült, hogy tavaly óta elég sok változás történt.
AZ EGY TESZTBEN SZEREPLŐ 8 LEGFŐBB NYELV

Az első helyet a JavaScript+CSS foglalja el, miközben a tavalyi év legfontosabb kombinációja, a Java+SQL a harmadik helyre esett vissza. Emellett backend és frontend technológiák különböző kombinációit látjuk még, mint például Java+JavaScript, .NET+JavaScript és SQL+JavaScript. A tavalyi év másik megszokott trendje idén is jelen van. Ez az SQL, Java, JavaScript, .NET, CSS nyelvvel összekapcsolt frontend és backend technológiák, valamint a PHP és az SQL kombinációja.
Ezek az eredmények azt mutatják, hogy ha fullstack szoftverfejlesztésről van szó, akkor a programozói készségek elvárt kombinációja egyre inkább a JavaScript a kliensoldalon, és kiegészítésképpen SQL mint szerveroldali tech stack.
4. A React, a Spring, az ASP.NET, a MySQL, a HTML, a Data Analysis és a Laravel a legnépszerűbb technológiák a saját tech stackjükön belül (2020 Január)
A RealLifeTestingTM egyik központi elve, hogy a szoftverfejlesztőket nemcsak az általuk használt nyelvekkel kapcsolatban kell interjúztatni, de azt is ellenőrizni kell, hogy értik-e annak a tech stacknek az eszközeit és erőforrásait, amellyel dolgozniuk kell. Mivel a tesztjeinket a tech stackre is figyelve készítjük el, látjuk, hogy melyek a legnépszerűbb programozói készségek, erőforrások és technológiák a legnépszerűbb tech stackekben.
A JavaScript stacket a React vezeti a tesztek 33%-ával
Senkinek nem lehet meglepő, hogy a JavaScript tech stack legnépszerűbb erőforrása a React. A React a Hacker News felvételi trendjeit már évek óta vezeti, ezért észszerű, hogy a JavaScript-fejlesztők egyharmadának tesztjében szerepel ez az erőforrás. Ezt az ES6 követi szorosan a második helyen, a JavaScript-fejlesztők egynegyedének tesztjében szerepel, a harmadik helyen pedig az Angular2+ áll. Az Angular valószínűleg azért szerepel ilyen alacsonyan a listán, mert bár az AngularJS hamarosan megjelenik, az Angular2+ még mindig nem vált túl népszerűvé az Angular-közösség életében. A negyedik helyezett a Node.js, amely lehetővé teszi a JavaScript szerveroldali használatát a szoftverfejlesztők számára. Az első öt helyezettet a Vue.js teszi teljessé.

JavaScript
1. React | 33,42% |
2. ES6 | 26,28% |
3. Angular2+ | 14,36% |
4. Node.JS | 11,14% |
5. Vue.js | 8,70% |
A Spring a Java-tesztek 47%-ában kapott helyet
A Java tech stackben a Spring még népszerűbb, mint a React a JavaScriptnél. Szorosan a nyomában a JPA, amely a Java kódolási tesztek durván 29%-ában szerepel. A Spring Boot áll a harmadik helyen 16%-kal. A Maven és a Gradle mint népszerű Java build-eszközök foglalják el a negyedik (13%) és ötödik (8%) helyet.

Java
1. Spring | 46,93% |
2. JPA | 29,41% |
3. Spring Boot | 16,02% |
4. Maven | 12,77% |
5. Gradle | 7,76% |
Az ASP.NET a legnépszerűbb .NET/C# technológia, a tesztek 55%-ában használják!
A népszerű webalkalmazási keretrendszer, az ASP.NET a legszélesebb körben használt technológia a .NET tech stackben. Az ASP.NET pozíciója mutatja a webfejlesztés fontosságát a .NET/C# tech stackben. Az MVC architektúrát és az Entity Frameworköt a tesztek 42%-ában, illetve 28%-ában alkalmazzák. A negyedik helyen a .NET Core, a .NET nyílt forráskódú, hordozható verziója áll, amely egyre népszerűbb. Az 5 legfontosabb erőforrásba még az SQL Server fért be, a .NET kiszolgálóoldali technológiája.

.NET/C#
1. ASP.NET | 55,47% |
2. MVC | 42,24% |
3. Entity Framework | 27,74% |
4. .NET Core | 18,07% |
5. SQL Server | 11,96% |
Az SQL stacket a MySQL vezeti a tesztek 37,3%-ával
Az adatbázisok területén viszonylag egyenlő a küzdelem. A MySQL-t az SQL-tesztek közel 40%-ában, míg az SQL Servert kb. az egyharmadában alkalmazzák. A PostgreSQL részesedése nagyjából 10%, hasonlóan az Oracle-höz. Az ötödik helyen a HSQLDB áll 8%-kal. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a toborzók olyan általános SQL-tudást is tesztelnek, amely nem kapcsolódik meghatározott kiszolgálóhoz.

SQL
1. MySQL | 37,13% |
2. SQL Server | 35,99% |
3. PostgreSQL | 9,96% |
4. Oracle | 9,39% |
5. HSQLDB | 7,82% |
CSS és HTML kéz a kézben – a HTML a tesztek 63%-ában szerepel
Itt sem meglepő, hogy a CSS tech stackben a HTML igen előkelő helyen szerepel, ugyanis a CSS és a HTML szorosan kapcsolódik egymáshoz. A legérdekesebb dolog talán az, hogy a HTML még mindig önálló egységként szerepel a tesztekben. Ez is bizonyítja, hogy bár könnyen megtanulható, a tökéletes elsajátítása különleges szakértelmet igényel. Ezt követi a WCAG 2.0 akadálymentességi szabvány, amely a CSS-tesztek kb. egynegyedében szerepel. Habár nem technológiáról beszélünk, az akadálymentesség egyre fontosabb szempont a webfejlesztésben. Őket követi a HTML5, a HTML médiaközpontú verziója 18%-kal, majd a 4. és 5. helyen a Less CSS-keretrendszer és a Sass, egy alternatív stíluslapkészítő nyelv található.

CSS
1. HTML | 63,16% |
2. WCAG 2.0 | 25,53% |
3. HTML 5 | 17,37% |
4. LESS | 9,47% |
5. Sass | 6,84% |
A Data Analysis (adattudomány) a Python-tesztek 30%-ában szerepel
Az adattudomány a Python fontos alkalmazási területe, ezért nem meglepő, hogy a Data Analysis a leggyakoribb programozói készség ebben a stackben. A második legnépszerűbb a Python másik fő alkalmazási területe mint szerveroldali webfejlesztési technológia – a Django nagyjából minden 5. kódolási tesztben fellelhető. A harmadik, negyedik és ötödik helyen sorrendben a NumPy, a Pytools és a Pandas található.

Python
1. Data Analysis | 29,76% |
2. Django | 21,80% |
3. NumPy | 8,65% |
4. Pytools | 6,23% |
5. Pandas | 3,46% |
A PHP-ben nincs domináns technológia; a Laravelt csak a tesztek 28,3%-ában használják
A PHP-val kapcsolatos technológiák közül a Laravel a legnépszerűbb. Meglepő, de itt nincs annyi elsöprő többségében használt technológia, hiszen a Doctrine, a CodeIgniter, a Symphony és a PDO is csak a PHP-tesztek viszonylag kis százalékában fordul elő.

PHP
1. Laravel | 28,30% |
2. Doctrine | 12,08% |
3. CodeIgniter | 10,94% |
4. Symfony | 8,68% |
5. PDO | 3,40% |
5. A jelöltek átlagosan 2,27 napot várnak a kódolási teszt elkészítésével
Átlagosan 2,27 nap telik el, mire egy programozó megcsinálja a kódolási tesztet miután megkapja a meghívót. Ez csökkenés a 2018-as 2,88 naphoz képest. Az idő csökkenése azt sugallja, hogy a programozók komolyabban veszik a felvételi folyamat részét képező kódolási tesztet. A szoftverfejlesztő jelöltek nem teszik félre a programozási teszteket, hanem proaktívan cselekszenek. Ennek oka részben lehet az is, hogy a programozó megpróbálja lerövidíteni a felvételi folyamatot, és egyszerre több ajánlatot igyekszik szerezni.
6. A leggyorsabb válasz a szerdán küldött kódolási tesztekre érkezik
A leggyorsabb válasz a szerdán küldött kódolási tesztekre érkezik. Ez hatalmas fordulat tavalyhoz képest, amikor a szerdán küldött kódolási tesztekre érkezett a leglassabb válasz. Az 5. pontból azonban kiderült, hogy az elkészült kódolási teszt átlagos visszaküldési ideje rövidebb lett. Ebből feltételezhetjük, a legvalószínűbb, hogy a jelöltek a hét ugyanazon napján veszik elő a tesztet (péntek este), de gyorsabban végeznek vele.
Átlagos várakozási idő a kódolási tesztekre:
- Hétfő: 44,49 óra
- Kedd: 44,68 óra
- Szerda: 41,24 óra
- Csütörtök: 41,91 óra
- Péntek: 47,99 óra
7. A technológiai területeken a kevésbé tapasztalt toborzók extra időt töltenek a tanulással
A DevSkiller Tech Recruitment bizonyítványát nyújtó tanfolyam még keresettebb a technológiai területek toborzói körében, mint tavaly. Csaknem kétszer annyian vettek részt rajta. Érdekes azonban, hogy nekik több időre van szükségük a tanfolyam elvégzéséhez és a csillogó LinkedIn-jelvény megszerzéséhez.
HÁNY NAPRA VAN SZÜKSÉGÜK A TOBORZÓKNAK AHHOZ, HOGY MEGSZEREZZÉK A TECHNOLÓGIAI TERÜLETEKEN VALÓ TOBORZÁSRA FELJOGOSÍTÓ BIZONYÍTVÁNYT A SIKERES VIZSGÁHOZ SZÜKSÉGES PRÓBÁLKOZÁSOK SZÁMÁTÓL FÜGGŐEN?
- Átlagosan 43,86 nap
- 22%-nak elsőre sikerült a vizsga, 31,74 napot töltött tanulással
- 41,2% két próbálkozással teljesítette a vizsgát, átlag 59,44 napot töltött el vele
- 36.8% három próbálkozással teljesítette a vizsgát és összesen 53,09 napot tanult
Idén a tanfolyamot sikeresen elvégzők több mint felének kétszer kellett próbálkoznia a tavalyi egyhez képest. És tovább is tartott nekik, csaknem 60 napig. Sőt, azoknak a toborzóknak, akiknek második próbálkozásra sikerül elvégezniük a tanfolyamot, tovább tart, mint azoknak, akiknek ehhez három próbálkozás szükséges. Ez bizonyítja, hogy ha a toborzóknak nem sikerül elsőre átmenni, akkor ahelyett, hogy újra és újra próbálkoznának a vizsgával, időt szánnak a tananyag ismételt átnézésére.
8. A toborzók csak lassan kezdik el alkalmazni a részrehajlást csökkentő technológiákat
Az interjúztató részrehajlása fontos probléma a technológiai területeken, ugyanis a nem hagyományos háttérrel rendelkező jelölteket gyakran szűrik ki tudatalatti okokból. Érdekes, de az adataink szerint az ilyen jellegű részrehajlás kiküszöbölésére használható eszközöket a legtöbb toborzó még mindig nem alkalmazza a technológiai területeken.
A DevSkiller azon funkcióját, amely anonimizálja a jelöltekről szóló beszámolókat a felvételt végző vezetők számára, mindössze az elkészített beszámolók 6%-ánál használták.
A beszámolók mindössze 6%-a anonimizált. Eszerint a legtöbb toborzó a technológiai területeken hatalmas lehetőséget szalaszt el, hogy objektíven értékelhesse a programozókat és a programozói készségeiket anélkül, hogy lényegtelen személyes adatokat figyelembe vennének. Ebben a mutatóban növekedést szeretnénk látni a jövő évi beszámolóban, ez ugyanis mindenkinek az előnyére válik az iparágban, a munkáltatóknak és a programozóknak is.
Második rész: A programozók toborzásának földrajzi szempontjai
9. Az Egyesült Államok többet toboroz külföldön a technológiai területeken, az Egyesült Királyság és Németország pedig kevesebbet
A technológiai területeken dolgozók nemzetközi toborzása továbbra is menő a vállalatoknál világszerte. Sok országban a vállalatok tavalyhoz képest még inkább a határaikon túl keresték a technológiai tehetségeket.
Az Egyesült Államokban, Franciaországban és Új-Zélandon is nőtt a nemzetközi felvétel százalékos aránya ezeken a területeken. A valószínűleg lassuló gazdasággal és politikai bizonytalansággal bíró országokban, mint az Egyesült Királyság és Németország, pedig csökkent a nemzetközi toborzás aránya.
10. Az összes külföldön dolgozó szoftverfejlesztő jelölt egynegyede az Egyesült Államokban köt ki
A technológiai területeken továbbra is az Egyesült Államok és Lengyelország vezeti a nemzetközi toborzást, de az összesített részarányuk csökkent tavalyhoz képest, mivel egyre több ország vállalatai szerepelnek a beszámolóban.
Az Egyesült Királyság, amely korábban a harmadik legnagyobb nemzetközi toborzó volt ezeken a területeken, visszaesett a 6. helyre. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a Brexit miatt bizonytalanná vált a nemzetközi munkaerőpiacokhoz való hozzáférésük. A harmadik helyet Szaúd-Arábia vette át tőlük, bizonyára az országban újonnan tapasztalható technológiaközpontúság miatt.
A DEVSKILLER OLDALON TESZTELT KÜLFÖLDI JELÖLTEK SZÁZALÉKOS ARÁNYA
- Egyesült Államok: 24,73%
- Lengyelország: 11,77%
- Szaúd-Arábia: 9%
- Kanada: 5,07%
- Brazília: 4,01%
- Egyesült Királyság: 3,72%
11. Az Egyesült Államok a legnagyobb nemzetközi toborzó, de csak a 4. legnagyobb munkaerőpiac a külföldi toborzást illetően
A tavalyi beszámolónkban megállapítottuk, hogy bizonyos országokban, mint az Egyesült Államok, magas a külföldi toborzás aránya a technológiai területeken, ugyanakkor ezek az országok más országok számára is nagy munkaerő-kínálatot nyújtanak. Idén ennek a helyzetnek a jelentős változása figyelhető meg. Az Egyesült Államok továbbra is a külföldi tehetségek legnagyobb toborzója a világon, de már nem rendelkezik a második legnagyobb kínálattal. Ez kevésbé az amerikai fejlesztők iránti igény számlájára írható, sokkal inkább a más országok programozói iránti igény növekedését jelzi. India, Brazília és Egyiptom a külföldi jelöltek egyre nagyobb forrásává válik, az Egyesült Államok jelenleg a negyedik helyen áll.
Sőt, ha megnézzük, hogy az Egyesült Államok elsősorban mely országokból toboroz, előre jelezhető, hogy az első három India, Brazília és Egyiptom, és őket követi Mexikó és Argentína. Azt látjuk, hogy Brazília és Egyiptom a kiszervezett tehetségek fő forrásává válik. Ezenkívül Brazília, Mexikó és Argentína közelsége, ami az időzónát illeti, egyértelműen vonzóbbá teszi az ott élő szoftverfejlesztőket az amerikai vállalatok számára.
Egyrészt látható a programozói készségek hatékony elosztása a fejlett gazdaságok között, másrészt egyre fontosabbá válnak a kiszervezésre összpontosító országok.
Javasoljuk, hogy nézd meg a DevSkiller térképét országokra bontva, amelyből megtudhatod, hogy
- egy adott ország honnan vesz fel fejlesztőket
- az ország szoftverfejlesztői melyik külföldi országba mennek dolgozni
A felmérés alapján Magyarországról az öt legnépszerűbb munkavállalási úticél Ausztria, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Lengyelország és Belgium. A Programozás Karrier véleménye szerint főleg az alsó két pontban az eredmények kérdésesek, főleg Németország szerepét véljük indokolatlanul kicsinek Belgiummal és Lengyelországgal szemben.