A programozás ígérete és a valóság
Az utóbbi években robbanásszerűen nőtt a programozói pálya iránti érdeklődés, aminek következtében egyre több tanfolyam és képzés indult el – de ezzel együtt megjelent egy új probléma is: a kezdő fejlesztő túlképzés. 2025-ben már nem elég egy gyors tanfolyam és pár alapvető kódolási ismeret – ha valóban karriert szeretnél, komolyabb felkészülésre lesz szükség.
Szinte mindenki hallott már olyan történetet, ahol valaki 6 hónap alatt megtanult kódolni, majd elhelyezkedett egy jól fizető junior pozícióban. Ezek az esetek valósak – de ritkák. Az igazság az, hogy az ilyen sikersztorik mögött gyakran sokkal több előképzettség, tanulás, soft skill és kitartás áll, mint amit elsőre látnánk. És miközben rengetegen indultak el ezen az úton, a képzési kínálat is bővült: tanfolyamok, bootcampek, online kurzusok, tematikus képzési csomagok. Elérhetőbbé vált a tudás, de egyre nehezebb lett kitűnni azok közül, akik hasonló pályán mozognak.
Ez vezetett oda, amit ma egyre több iparági szakértő így nevez: kezdő fejlesztő túlképzés. A tanulók száma exponenciálisan nőtt, de a felkészítés minősége sok esetben nem tartott lépést ezzel a növekedéssel. A következmény? Elégedetlen tanulók, túlterhelt HR-esek, bizalmatlan cégek – és egy olyan piac, ahol mindenki egy picit tanácstalanabb lett.
Mit jelent valójában a kezdő fejlesztő túlképzés?
A „túlképzés” nem azt jelenti, hogy túl sok az okos, motivált ember. És nem is azt, hogy programozást tanulni felesleges lenne. A valódi probléma az, hogy a piacra kilépő kezdők száma sokszor nincs összhangban a piac által ténylegesen befogadható junior pozíciókkal – különösen akkor, ha a jelentkezők nem rendelkeznek gyakorlati tapasztalattal, érett szemléletmóddal vagy piacképes portfólióval.
Ez nemcsak Magyarországra igaz. A freeCodeCamp egyik átfogó kutatása szerint a cégek világszerte egyre nehezebben választanak ki kezdő fejlesztőket, mert sok a jelentkező, de kevesen rendelkeznek azzal a hozzáadott értékkel, amit az állás valójában megkíván. Ez nem csupán technikai tudás, hanem gondolkodásmód, problémaérzékenység, és nem utolsósorban az a képesség, hogy a tanult ismereteket gyakorlatban is alkalmazni tudjuk.
A kezdő fejlesztő túlképzés tehát egy strukturális egyensúlytalanság: sokan indulnak el ugyanazon az úton, de nem kapják meg a szükséges támogatást és irányt, hogy valóban végig is járják azt.
Miért nem elég egy tanfolyam a kezdő fejlesztőként?
Egy 3–6 hónapos tanfolyam kétségtelenül hasznos. Alapokat ad, rendszert visz a tanulásba, és lendületet adhat azoknak, akik korábban csak autodidakta módon próbálkoztak. A probléma akkor jelentkezik, amikor valaki azt gondolja, hogy ez elég is lesz egy álláshoz.
A legtöbb tanfolyam lineárisan tanít: először HTML, aztán CSS, aztán JavaScript, majd talán egy keretrendszer, és végül egy záróprojekt. Ez a felépítés világos, jól strukturált, de gyakran nem tükrözi a valódi munkakörnyezetet. Az igazi fejlesztői munka ritkán logikusan követhető leckékből áll – inkább problémákból, félkész rendszerekből, szűk határidőkből és egymásra épülő technológiákból.
A tanfolyamok többsége nem tanít meg például arra, hogyan olvass dokumentációt, hogyan kérdezz egy mentortól, hogyan kezeld a frusztrációt, amikor napok óta nem működik valami. Márpedig ezek azok a készségek, amik éles helyzetekben valódi különbséget jelentenek.
Mit keresnek a cégek a kezdő fejlesztő túlképzés közepette?
A cégek nem „olvasnak kódot”, amikor egy önéletrajz a kezükbe kerül. Ehelyett azt figyelik, hogyan mutatod be magad. Van-e saját projekted? Írtál-e dokumentációt? Vannak-e referenciáid? Tudsz-e világosan kommunikálni arról, mit csináltál?
A GitHub egyik cikke kifejezetten kiemeli, hogy ma már portfólióval és gondolkodással lehet igazán kiemelkedni – nem pusztán tanúsítványokkal vagy technikai listákkal.
A legfontosabb kérdések, amiket egy jó fejlesztőnek ma meg kell tudnia válaszolni:
- Miért pont ezt a technológiát választottad?
- Milyen problémát oldott meg az általad készített alkalmazás?
- Hogyan reagáltál, amikor valami nem működött?
- Milyen forrásból tanultál, ha nem értettél valamit?
Ezeket nem tanítják meg sok tanfolyamon. Ezeket élményeken, gyakorláson, visszajelzéseken keresztül tanulja meg az ember – és itt jön a képbe az a szemlélet, amit a Programozás Karrier Klub képvisel.
Megoldás a kezdő fejlesztő túlképzésre: mentorálás, közösség, gyakorlati tanulás
A Karrier Klub éppen azzal az igénnyel jött létre, hogy kitöltse azt az űrt, amit a tanfolyamok hagynak maguk után. A cél nem az, hogy „újabb leckét adjunk le”, hanem hogy segítsünk átlépni a tanfolyam utáni üres tér nehézségein.
A tanulás nálunk nem zárt anyagokból áll, hanem folyamatos kihívásokból, közös projekteken való munkából, interaktív beszélgetésekből és személyre szabott mentorálásból. Nemcsak megtanulod a technológiát, hanem gyakorlatba ülteted, közösségben formálod, és visszajelzést kapsz róla – méghozzá nemcsak azt, hogy jó-e a kód, hanem azt is, hogyan gondolkodtál, mit lehetett volna másképp, jobban, hatékonyabban csinálni.
A klubban nincsenek „kész utak”. Te döntöd el, merre haladsz, de mindig lesz melletted valaki, aki segít navigálni. Nem az a célunk, hogy mindenki ugyanolyan legyen, hanem hogy mindenki megtalálja a saját erősségét – és azt fejlessze.
Miért működik ez jobban, mint egy újabb tanfolyam?
Az emberek nem tanfolyamokat vesznek ma már, hanem lehetőséget. Lehetőséget arra, hogy karriert építsenek, hogy értelmes munkát találjanak, hogy új szakmai identitást alakítsanak ki. Egy tanfolyam ezt nem tudja garantálni – egy közösség, mentorálás, valós projektek és támogatott tanulási út viszont igen.
A PK Klub nem ígér varázslatot. Nem állítjuk, hogy „ha belépsz, 3 hónap múlva szenior fejlesztő leszel”. Amit viszont kínálunk: egy olyan tanulási élmény, ami a valódi munkához hasonlít. Valódi kihívásokkal, valódi emberekkel, valódi fejlődési lehetőségekkel.
Ha már tanultál programozni, és most azon gondolkodsz, hogyan tovább – ne az legyen a kérdés, hogy még egy tanfolyam, vagy még egy könyv. Hanem az, hogy hogyan tudod a már meglévő tudásodat gyakorlatba ültetni, értékké formálni, és felépíteni belőle a saját szakmai utadat.
Tanulni kevés, kiemelkedni a cél
A programozói szakma nem zárult le. A lehetőségek továbbra is ott vannak – de csak azok számára, akik tudatosan, rendszerszemlélettel, gyakorlatorientáltan és közösségi támogatással közelítik meg a tanulást. A kezdő fejlesztő túlképzés valós jelenség, de nem akadály, hanem jelzés: ideje másképp gondolkodni.
Ha készen állsz arra, hogy ne csak kódolni tanulj meg, hanem valódi fejlesztővé válj, csatlakozz a Programozás Karrier Klubhoz. Ez nem csak egy újabb tanulási platform – ez a jövőd első biztos lépése.
Tudj meg többet és csatlakozz a klubhoz itt »
Te is érzed, hogy egy tanfolyam után még nem vagy kész? Kérdezz bátran vagy oszd meg a saját tapasztalatod – mi itt vagyunk, hogy segítsünk!